8.sınıf Sayı Örüntüleri Aritmetik Geometrik Dizi Pascal Üçgeni Konu Anlatımı Video Çözümlü Soruları

8.sınıf Sayı Örüntüleri Aritmetik Geometrik Dizi Pascal Üçgeni Konu Anlatımı Video Çözümlü Soruları Testi Çöz izle indir
Leonardo Fibonacci (Leonardo Fibonaçi) 13. yüzyılda yaşamış bir İtalyan matematikçidir. Fibonacci en ünlü eseri olan Liber Abaci adlı kitabında Fibonacci dizisini tanıtmıştır. Bu sayı dizisi 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, … şeklinde devam etmektedir. Dizinin en ilgi çekici yönü ise terimlerinin doğada beklenmedik yerlerde karşımıza çıkmasıdır. Örneğin bitki yaprakları, bitki tohumları, çiçek yaprakları ve kozalaklarda bu sayılara rastlamak mümkündür. Ayrıca bu sayılar Pascal üçgeninde, Mimar Sinan’ın eserlerinde, Leonardo Da Vinci’nin resimlerinde de karşımıza çıkmaktadır.Yukarıdaki bitkilerde Fibonacci sayı dizisinin terimleri nasıl elde edilir? Tartışınız.
Bir sayıya belirlenen başka bir sayının art arda eklenmesi veya çıkarılması ile elde edilen sayıların oluşturduğu örüntü aritmetik dizi olarak adlandırılır. Aritmetik dizide ardışık iki terimin farkı eklenen veya çıkarılan sayıdır ve bu sayıya “dizinin ortak farkı” denir.
Bir sayı ile belirlenen başka bir sayının art arda çarpılması veya bölünmesi sonucu elde edilen sayıların oluşturduğu örüntü geometrik dizi olarak adlandırılır. Geometrik dizide ardışık iki terimin oranı, ardışık çarpılan veya bölünen sayıdır ve bu sayıya “dizinin ortak çarpanı” denir. Aritmetik ve geometrik dizinin ilişkisi “dizinin kuralı” dır ve bu kural “n. terim ve genel terimin ifadesi” ile belirlenir.
Özdeşlikler
Özdeşlikler, içerdikleri değişkenlere verilecek bütün gerçek sayılar için; denklemler ise bazı gerçek sayı veya sayılar için doğrudur

 

 

12 Responses to “8.sınıf Sayı Örüntüleri Aritmetik Geometrik Dizi Pascal Üçgeni Konu Anlatımı Video Çözümlü Soruları”

 1. süpersinz saoln çok yrdımcı oldu :) :)

 2. bu adam konuyu iyi anlatıo bidefada anladım

 3. çokkkkkkkk yardımcı oldu

 4. :)

 5. salaklasınız hepiniz :) :) :) :)

 6. çok çirkin bir site ööööög

 7. ohhh negüzel site

 8. hatice güney on Ocak 10th, 2013 at 12:17

  çok teşekkür ederim .çok yardımcı oldunuz. :D

 9. hatice güney on Ocak 10th, 2013 at 12:18

  Çok yardımcı oldunuz.Çok teşekkür ederim :D

 10. salaksınız =)

 11. 3revgtnjçkjngv

 12. çokk yyaarrddıımmccıı oolldduunnuuzz ssaaooll==))

Leave a Reply